Wystawa Dali kontra Warhol

Wystawa Dali kontra Warhol

Tej wystawy nie mogliśmy ominąć! Po prostu. Dwie niesamowite i kontrowersyjne postacie w jednym miejscu, obok siebie. Salvador Dali i Andy Warhol. Obydwaj prowokowali i inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice pomiędzy życiem a sztuką. Aż trudno uwierzyć, że ich jedyne spotkanie w Nowym Yorku nie doprowadziło do załamania struktury czasoprzestrzeni…

Wśród prac Dalego można było między innymi oglądać “Kuszenie św. Antioniego” oraz cztery wspaniałe rzeźby, w tym słynną “Gala Gradiva”. Wystawa związana z Andym Warholem bez jego słynnych puszek z zupą Campbell byłaby kompletnie niepełna. Są, jak najbardziej. Zarówno gotowe do spożycia, jak i spożyte, po których została wyłącznie etykietka z własnoręcznym podpisem Andy’ego. Jest też Marilyn Monroe w swoich kolorowych wcieleniach. I wiele, wiele innych ciekawych prac.

Jednak jeden z eksponatów zaciekawił nas na znacznie dłużej. To książka kucharska Dalego, którą można było wziąć do ręki i poczytać. Często się to nie zdarza. Staliśmy i czytaliśmy co ciekawsze przepisy chyba z pół godziny!

Wystawa zdecydowanie za krótka. Chciałoby się jeszcze więcej! Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia łącznie z przepisem na wężymorda z klopsikami.